Summer Games

2012 — London
2008 — Beijing
2004 — Athens
2000 — Sydney
1996 — Atlanta
1992 — Barcelona
1988 — Seoul
1984 — Los Angeles
1980 — Moscow — Boycotted
1976 — Montreal
1972 — Munich
1968 — Mexico
1964 — Tokyo — no female medalists
1960 — Rome — no female medalists
1956 — Melbourne
1952 — Helsinki — no female medalists
1948 — London
1944 and 1940 — no games during wartime
1936 — Berlin
1932 — Los Angeles
1928 — Amsterdam

 

2016 Rio de Janiero, Brazil — 16 Medals

Gold — Swimming 100-metre Freestyle — Oleksiak
Gold — Trampoline Individual — MacLennan
Gold — Wrestling 75-kg — Wiebe
Silver — Rowing Lightweight Double Sculls — Jennerich and Obee
Silver — Swimming 100-metre Butterfly — Oleksiak
Bronze — Cycling Track Team Pursuit Track — Beveridge, Glaesser, Lay, and Simmerling
Bronze — Diving Individual 10-metre Platform — Benfeito
Bronze — Diving Synchronised 10m Platform — Benfeito and Filion
Bronze — Heptathalon — Brianne Theisen-Eaton
Bronze — Mountain Bike Cross-Country — Pendrel
Bronze — Rugby Sevens — Benn, Darling, Farella, Kish, Landry, Lukan, Moleschi, Paquin, Russell, Steacy, Watcham-Roy, Williams
Bronze — Soccer — Beckie, Bélanger, Buchanan, Chapman, D'Angelo, Fleming, Labbé, Lawrence, Matheson, Prince, Quinn, Rose, Schmidt, Scott, Sinclair, Tancredi, Wilkinson, and Zadorsky
Bronze — Swimming 100-metre backstroke — Masse
Bronze — Swimming 200-metre Backstroke — Caldwell
Bronze — Swimming 4x100 metre freestyle relay — Manville, Oleksiak, Ruck, and Van Landeghem
Bronze — Swimming 4x200 metre freestyle relay — MacLean, Oleksiak, Ruck, and Savard

 

2012 London, England — 9 Medals

Gold — Trampoline Individual — MacLennan
Silver — Rowing Eight with Coxswain — Brzozowicz, Guloien, Hanson, Marquardt, Mastracci, Morin, Thompson-Willie, Viinberg, Wilkinson (L)
Silver — Wrestling — Verbeek
Bronze — Cycling Track Team Pursuit 3000m — Carleton, Glaesser, Whitten
Bronze — Diving Synchronized Diving 10m Platform — Benfeito, Filion
Bronze — Diving Synchronized Diving 3m Springboard — Abel, Heymans
Bronze — Soccer — Booth, Chapman, Filigno, Gayle, Kyle, Leblanc, Matheson, McLeod, Moscato, Nault, Parker, Schmidt, Scott (D), Sesselmann, Sinclair, Stewart, Tancredi, Timko, Wilkinson (R), Zurrer
Bronze — Weightlifting 63kg — Girard
Bronze — Wrestling Freestyle 48kg — Huynh

 

2008 Beijing, China — 7 Medals

Gold — Wrestling Freestyle 48kg — Huynh
Silver — Equestrian/Jumping Team — Henselwood
Silver — Taekwondo 57-67kg — Sergerie
Silver — Trampoline Individual — Cockburn
Bronze — Athletics 100m Hurdles — Lopes-Schliep
Bronze — Rowing Lightweight Double Sculls — Cameron (T), Kok
Bronze — Wrestling Freestyle 48-55kg — Verbeek

 

2004 Athens, Greece — 6 Medals

Gold — Cycling Track Sprint — Muenzer
Silver — Cycling Mountain Bike Cross-Country — Premont
Silver — Trampoline Individual — Cockburn
Silver — Wrestling Freestyle 48-55kg — Verbeek
Bronze — Canoe Sprint K-1 500m — Brunet
Bronze — Diving Synchronized Diving 10m Platform — Hartley, Heymans

 

2000 Sydney, Australia — 7 Medals

Silver — Canoe Sprint K-1 500m — Brunet
Silver — Diving Synchronized Diving 10m Platform — Heymans, Montminy
Bronze — Diving 10m Platform — Montminy
Bronze — Rowing Eight with Coxswain — Alexander (B), Biesenthal, Davis, Korn, Luke, Mcdermid, Robinson, Thompson-Willie, Urbaniak
Bronze — Synchronized Swimming Team — Beaumont, Carver-Dias, Chan, Garceau, Letourneau, Normand, Taillon, Tatham
Bronze — Taekwondo +67kg — Bosshart
Bronze — Trampoline Individual — Cockburn

 

1996 Atlanta, USA — 11 Medals

Gold — Rowing Double Sculls — Heddle, McBean
Silver — Canoe Sprint K-1 500m — Brunet
Silver — Cycling Mountain Bike Cross-Country — Sydor
Silver — Rowing Eight with Coxswain — Korn, Luke, Maunder, McDermid, Monroe, Robinson, Thompson-Willie, Tsang, Van Der Kamp
Silver — Rowing Single Sculls — Laumann (S)
Silver — Swimming 200m Individual Medley — Limpert
Silver — Synchronized Swimming Team — Alexander (L), Bremner, Clark (K), Fonteyne, Frechette, Hould-Marchand, Kulesza, Larsen, Read, Woodley
Bronze — Cycling Road Individual Road Race — Hughes
Bronze — Cycling Road Individual Time Trial — Hughes
Bronze — Diving 3m Springboard — Pelletier
Bronze — Rowing Quadruple Sculls without Coxswain — Biesenthal, Heddle, McBean, O'Grady

 

1992 Barcelona, Spain — 7 Medals

Gold — Rowing Eight with Coxswain — Barnes, Crawford (S), Delehanty, Heddle, McBean Monroe, Taylor, Thompson-Willie, Worthington
Gold — Rowing Pair without Coxswain — Heddle, McBean
Gold — Synchronized Swimming Solo — Frechette
Gold — Rowing Coxless Four — Barnes, Monroe, Taylor, Worthington
Silver — Synchronized Swimming Duet — Vilagos (P), Vilagos (V)
Bronze — Athletics 3000m — Chalmers
Bronze — Rowing Single Sculls — Laumann (S)

 

1988 Seoul, Korea — 4 Medals

Gold — Synchronized Swimming Duet — Cameron (M), Waldo
Gold — Synchronized Swimming Solo — Waldo
Bronze — Equestrian/Dressage Team — Neale-Ishoy, Nicoll, Pracht, Smith (G)
Bronze — Swimming 4x100m Medley Relay — Higson, Kerr, Nugent, Melien

 

1984 Los Angeles, USA — 14 Medals

Gold — Diving 3m Springboard — Bernier
Gold — Gymnastics Rhythmic Individual All-Round — Fung
Gold — Shooting 25m Pistol — Thom
Gold — Swimming 200m Breaststroke — Ottenbrite
Silver — Athletics 4x100m Relay — Bailey, Gareau, Payne-Wiggins, Taylor-Issajenko
Silver — Athletics 4x400m Relay — Crooks, Killingbeck, Payne-Wiggins, Richardson-Briscoe
Silver — Canoe Sprint K-2 500m — Barre, Holloway
Silver — Rowing Four-Oared Shell with Coxswain — Armbrust, Brain, Schneider, Thompson-Willie, Tregunno
Silver — Rowing Pair without Coxswain — Craig, Smith (P)
Silver — Swimming 100m Breaststroke — Ottenbrite
Bronze — Athletics 3000m — Williams
Bronze — Canoe Sprint K-4 500m — Barre, Guay, Holloway, Olmstead
Bronze — Rowing Double Sculls — Laumann (D), Laumann(S)
Bronze — Swimming 4x100m Medley Relay — Abdo, Macpherson, Ottenbrite, Rai

 

1976 Montreal, Canada — 7 Medals

Silver — Swimming 400m Individual Medley — Gibson
Bronze — Swimming 100m Backstroke — Garapick
Bronze — Swimming 200m Backstroke — Garapick
Bronze — Swimming 400m Freestyle — Smith (S)
Bronze — Swimming 400m Individual Medley — Smith (R)
Bronze — Swimming 4x100m Freestyle Relay — Amundrud, Clark (B), Jardin, Smith (R)
Bronze — Swimming 4x100m Medley Relay — Cook-Hogg, Corsiglia, Jardin, Smith-Sloan

 

1972 Munich, Germany — 2 Medals see note below

Silver — Swimming 400m Individual Medley — Cliff
Bronze — Swimming 200m Backstroke — Gurr
Bronze — Waterskiing Slalom — Messner (not an official event yet)

 

1968 Mexico, Mexico — 3 Medals

Silver — Swimming 100m Backstroke — Tanner
Silver — Swimming 200m Backstroke — Tanner
Bronze — Swimming 4x100m Freestyle Relay — Corson-Whitney, Coughlaw, Lay, Tanner

 

1956 Melbourne, Australia — 1 Medal

Bronze — Diving 3m Springboard — MACDONALD

 

1948 London, England — 1 Medal

Bronze — Athletics 4x100m Relay — Foster, Jones, Mackay-Murrall, Meyers

 

1936 Berlin, Germany — 2 Medals

Bronze — Athletics 80m Hurdles — Taylor-Campbell
Bronze — Athletics 4x100m Relay — Brookshaw, Cameron (H), Dolson-Cavill, Meagher

 

1932 Los Angeles, USA — 2 Medals

Silver — Athletics 100m — Strike-Sisson
Silver — Athletics 4x100m Relay — Fizzell, Frizzel, Palmer-Alderson, Strike-Sisson
Bronze — Athletics High Jump — Dawes-Spinks

 

1928 Amsterdam, The Netherlands — 4 Medals

Gold — Athletics 4x100m Relay — Cook, Rosenfeld, Smith (E), Thompson or Bell
Gold — Athletics High Jump — Catherwood
Silver — Athletics 100m — Rosenfeld
Bronze — Athletics 100m — Smith (E)

 

Contact

Please email us if you have an update to our information.